Szakmódszertan IV. MAO8004

Tantárgyi tematika és félévi követelményrendszer

 

Féléves tematika:

1. hét: Tájékoztató a követelményekről, a tematikáról, a szakirodalomról, a számonkérés módjáról és az órák menetéről. A hospitálási jegyzőkönyv készítésének módszere.

2. hét: Hospitálás előkészítése

3. hét: Hospitálás

4. hét: A hospitálás és a reflexiók megbeszélése

5. hét: Mikrotanítások I.

6. hét: Mikrotanítások II.

7. hét: Hallott szöveg értése – gyakorlatok

8. hét: Helyesírási gyakorlatok

9.hét:  Olvasott szöveg értése – gyakorlatok

10. hét: Szövegalkotási gyakorlatok

11. hét: Szövegértési feladatok

12. hét:  Helyes ejtési gyakorlatok

13.. hét:  Mikrotanítások III.

14. hét: Mikrotanítások IV.

15. hét: Összegzés, a féléves munka értékelése.

 

A foglalkozásokon történő részvétel:

A gyakorlati foglalkozásokon a részvétel kötelező. A félévi hiányzás megengedhető mértéke teljes idejű képzésben a tantárgy heti kontaktóraszámának háromszorosa. Ennek túllépése esetén a félév nem értékelhető (TVSz 8.§ 1.)

 

Félévi követelmény: gyakorlati jegy

 

Az értékelés módja, ütemezése:

 A hallgatók két részjegyet kapnak. Egyet a hospitáláson való részvételre és a hozzá tartozó reflektív napló minőségi vezetésére. Egy másikat az új tananyagot feldolgozó mikrotanításra és  a hozzá tartozó általuk összeállított feladatgyűjteményre, amelyben tíz különböző gyakorlat szerepel a kiválasztott új tananyag gyakorlására. A szerepeltetett gyakorlatoknak ideálisnak kell lenniük a megjelölt évfolyam nyelvtani ismereteinek, helyesírástudásának és fogalmazási ismereteinek fejlesztésére. A gyakorlatgyűjteményhez a kidolgozott megoldókulcsot is csatolni szükséges!

A jegy megszerzésének feltétele a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Nyelvtudományi Társaság által szervezett szakmai előadásokon való részvétel.

  • Adamikné Jászó Anna 2001. Anyanyelvi nevelés az ábécétől az érettségiig. Trezor Kiadó.
  • Bozsik Gabriella–Dobóné Berencsi Margit–Zimányi Árpád 2003. Anyanyelvi tantárgy-pedagógiánk vázlata. Eger: Líceum Kiadó.
  • Az Anyanyelv-pedagógia és a Magyartanítás c. folyóiratok

 

Az érdemjegy kialakításának módja:

 

Az érdemjegy meghatározására vonatkozó értékelési rend a következő. A gyakorlati jegy kiszámítása a félév során szerzett részjegyek átlaga alapján történik egyszerű kerekítéssel. (5 tizedre végződő átlag esetén a jegyek súlyozása az oktató mérlegelése alapján történik.) Ha a félévi részjegyek közül bármelyik elégtelen, azaz nem javította a hallgató, akkor a gyakorlati jegy is elégtelen. Javításra a TVSZ 13.§ alapján kerül sor.

 

Karafa Sándor

Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet

Nyíregyháza, 2024. 02. 27.